Metoda powięziowa

Metoda powięziowa FM

Manipulacje Powięzi jest rodzajem terapii manualnej stworzonym przez Luigiego Stecco, włoskiego fizjoterapeutę.

Metoda ta rozwijała się przez ostatnie 30 lat dzięki badaniom anatomicznym, praktyce klinicznej opartej na pracy z szerokim spektrum zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i trzewnego oraz dzięki sekcjom anatomicznym skoncentrowanym na badaniu anatomii powięzi.

Pojęcie manipulacji powięziowych obejmuje techniki stosowane w leczeniu powięzi głębokiej i jej składowych mięśniowych (omięsna, namięsna, śródmięsną). Termin mobilizacje powięziowe oznacza techniki stosowane w leczeniu okołostawowych składowych powięzi głębokiej: troczków, przegród międzymięśniowych, więzadeł.

 

Czym jest powięź?

POWIĘŹ jest miękko tkankową składową systemu tkanki łącznej znajdującą się w całym ciele człowieka. Otacza ona i przenika wszystkie narządy, mięśnie, kości, włókna nerwowe i naczynia krwionośne oraz inne struktury. Powięź jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanki, rozciągającą się od głowy do stóp, od przodu do tyłu, od wewnątrz na zewnątrz. Odpowiada za utrzymanie całości strukturalnej, za zapewnienie podporu i ochrony oraz absorbowanie wstrząsów. Powięź odgrywa główną rolę w procesach hemodynamicznych i biochemicznych, dostarcza substancji międzykomórkowej, pozwalającej na komunikację między komórkami. Po urazie, to powięź tworzy środowisko dla naprawy tkanki.

 


 

Charakterystyczną cechą Metody FM jest to, że nie pracujemy w miejscu bólu, ale w miejscu jego przyczyny.

Wskazania do terapii to ból, osłabienie, brak ruchomości, zmiany zwyrodnieniowe, zespoły bólowe, przeciążeniowe. Każdy człowiek borykający się z problemem mięśniowo – powięziowym może być objęty terapia FM. Nawet pacjenci w stanach ostrych ponieważ nasza praca nie jest skierowana na miejsce bólu czy na ostry stan zapalny.

U dzieci i osób starszych stosujemy lżejszy nacisk. Są oczywiście przeciwwskazania do terapii. Obejmują one bezwzględnie takie stany jak:

  • gorączka
  • uszkodzenia skóry w miejscu leczenia
  • zakrzepowe zapalenie żył
  • poważne osłabienie układu odpornościowego

 

oraz względnie:

  • obrzęki limfatyczne dużego stopnia
  • pacjent niewspółpracujący
  • pacjent nowotworowy
  • świeży uraz bez badań
  • poważne zaburzenia krzepliwości krwi

“Manipulacja powięzi należy do technik, które wymagają odwagi, ponieważ każdy przypadek jest inny, przy czym nie ma podręcznika, który przedstawia rozwiązanie każdego z nich. Metoda wymaga leczenia punktów, które dla pacjenta nie są istotne; wymaga pracy z pacjentem, któremu leczenie sprawia ból oraz krytycznego podejścia do pacjenta, który początkowo nie odczuwa poprawy”
(Luigi Stecco)

Potrzebujesz pomocy doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty?